Dlaczego mam (pewnie za duży) sentyment do Micropedii?

Dlaczego mam (pewnie za duży) sentyment do Micropedii?

Chyba każda osoba która miała do czynienia z polskimi mikronacjami, miała też styczność z Micropedią. Konwencja wymagałaby aby napisać "albo się ją kocha, albo nienawidzi", ale umówmy się. Micropedii w jej stanie dzisiejszym nie kocha absolutnie nikt. Prawda?

Ta straszna wiki...

micro.webp
Prawda. I trudno się dziwić. Micropedia jest już w zaawansowanym wieku, i to nie tylko w mikronacyjnej skali, ale w ogóle jako aplikacja internetowa. Kiedy powstawała niemal piętnaście lat temu 1, nie tylko mikronacje, ale cały internet wyglądał zupełnie inaczej. Pamiętacie? To był ten sam rok, kiedy powstał YouTube 2, Wikipedia wyglądała zupełnie inaczej niż dziś 3.
Początki były bardzo proste - ot, kilkoro mikronautów postanowiło dla swojego niszowego hobby założyć wiki na równie niszowym w tym czasie portalu, który nazywał się jeszcze WikiCities.
Nie bez znaczenia jest fakt, że owi "rodzice" Micropedii (a w każdym razie znacząca ich część) byli wówczas dość aktywnymi edytorami polskiej Wikipedii. Co z tego wynikało dla młodej wówczas Micropedii?
Cóż. Przede wszystkim dający się wyraźnie zauważyć profesjonalizm wiki - bardzo profesjonalne szablony, procedury przeniesione z większych wiki-projektów...

Potem, cóż, Micropedię dopadła najbardziej rozpowszechniona i najgroźniejsza choroba całego Mikroświata - realioza... Kiedy zabrakło aktywnych i znających się na rzeczy administratorów, Micropedia stopniowo zaczęła się robić coraz mniej zadbana, coraz mniej uporządkowana, no i... Coraz mniej encyklopedyczna.

W ciągu ubiegłej dekady jak bumerang powracał temat "Nowej micropedii", przy czym zawsze pierwszym i podstawowym postulatem jest "Zacząć od zera!"
I jakkolwiek rozumiem, skąd się on bierze, to - prawdopodobnie jako jedyny mikronauta - kategorycznie się z nim nie zgadzam.

Wirtualne państwa - realne dziedzictwo

Ci którzy mnie znają doskonale wiedzą, że od zawsze ubolewam bardzo nad efemerycznością wirtualnych państw. Rzecz jasna wynika ona z samej natury mikronacji - w końcu całość naszego hobby odbywa się online; niegdyś głównie na listach mailingowych, obecnie dużo częściej przez strony i fora o różnym stopniu skomplikowania.
Naturalne zatem jest to, że kiedy w jakimś państwie z takich czy innych przyczyn zamiera aktywność, prędzej czy później jego serwisy też znikną bez śladu na skutek nieopłacenia domen i serwerów.
Na skutek tego mikronacje które nie mają ani dużej bazy aktywnych użytkowników - co do pewnego stopnia oddala ryzyko stagnacji, ani też mieszkańców na tyle zdeterminowanych aby utrzymywali infrastrukturę sieciową także w czasie przestojów, cóż, w razie problemów tego typu po prostu przestają istnieć bez śladu.
Zaraz, zaraz. Czy rzeczywiście bez śladu?
Tutaj właśnie w sukurs przychodzi nam staruszka Micropedia. Mimo wszystkich swoich wad bowiem, od początku swojego istnienia stanowi swoisty punkt startowy dla nowych mikronacji. Nie bez powodu przecież po dzień dzisiejszy dostanie się na "oficjalną" Listę polskich mikronacji jest dla większości nowopowstałych krajów nie tylko kwestią prestiżu, ale czasem wręcz warunkiem sine qua non nawiązywania relacji dyplomatycznych. To właśnie na Micropedii możemy znaleźć mniej lub bardziej szczegółowe (oraz mniej lub bardziej rzetelne) informacje na temat - jestem o tym przekonany! - niemal wszystkich mikronacji jakie pojawiły się i działały od roku 2005 do dziś.
Nazwijcie mnie sentymentalnym, ale najzwyczajniej w świecie nie chciałbym, aby setki godzin pracy które dziesiątki osób zainwestowało w kreatywne, oryginalne i pomysłowe projekty, takie jak chociażby Scholandia, Gnomia, Morvan czy Samunda przepadły całkiem bez śladu.

Dlatego od lat, niezmiennie, zapytany o Micropedię, odpowiadam tak samo.
Czy panuje na niej chaos? Jeszcze jak!
Czy jak na współczesne realia bywa zbyt skomplikowana w obsłudze? Zdecydowanie!
Czy powinniśmy ją porzucić i zacząć od zera? W żadnym wypadku!

Co zatem możemy zrobić, aby ją uporządkować i zmodernizować, jednocześnie nie wyrzucając dwóch dekad naszej mikronacyjnej tradycji? Mam pewną propozycję, ale o tym w kolejnym artykule :)

Dziękuję za lekturę!
- Franz Leopold von Habsburg


  1. https://micropedia.fandom.com/wiki/2005#Wrzesień 

  2. https://www.makeuseof.com/tag/time-10-big-websites-looked-15-years/ 

  3. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Historia_wygl%C4%85du_polskiejWikipedii-_2005.jpg